381LQ332M063H042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LQ332M063H042
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series 381LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.88 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3300 µF