381LX331M250J022
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX331M250J022
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series 381LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 330 µF