382LX822M100N052
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
382LX822M100N052
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Ripple Current @ Low Frequency 7.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series 382LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 8.4 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 8200 µF