50YXM15MEFR5X11
Rubycon
Product No:
50YXM15MEFR5X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series YXM
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 15 µF