50ZLJ330M10X16
Rubycon
Product No:
50ZLJ330M10X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.155 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series ZLJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 52 mOhms