5550B152K602LE
Knowles Novacap
Product No:
5550B152K602LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Description:
CAP CER 1500PF 6KV X7R RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.775" (19.68mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.580" (14.73mm)
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Size / Dimension 0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Knowles Novacap
Capacitance 1500 pF