600L5R6CT200T4K
American Technical Ceramics
Product No:
600L5R6CT200T4K
Description:
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 600L
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 5.6 pF