627-11W1222-3T1
EDAC Inc.
Product No:
627-11W1222-3T1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 11POS SLDR CUP
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing -
Mfr EDAC Inc.
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C