629-11W1240-5TA
EDAC Inc.
Product No:
629-11W1240-5TA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Gold
Contact Type Coax and Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Mfr EDAC Inc.
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C