629-24W7240-2TA
EDAC Inc.
Product No:
629-24W7240-2TA
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature -55°C ~ 125°C