630-13W3650-3T5
EDAC Inc.
Product No:
630-13W3650-3T5
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C