630-17W5240-3T3
EDAC Inc.
Product No:
630-17W5240-3T3
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature -55°C ~ 125°C