630-21W4640-3T3
EDAC Inc.
Product No:
630-21W4640-3T3
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Mfr EDAC Inc.
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C