630-27W2650-1NA
EDAC Inc.
Product No:
630-27W2650-1NA
Description:
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 10A
Product Status Active
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature -55°C ~ 125°C