63RX30220M12.5X20
Rubycon
Product No:
63RX30220M12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 574 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 130°C
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 820 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF
Package Bulk
Impedance 100 mOhms