6.3TWL47MEFCCR5X7
Rubycon
Product No:
6.3TWL47MEFCCR5X7
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TWL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 47 µF