6.3YXH1200MEFC8X20
Rubycon
Product No:
6.3YXH1200MEFC8X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Series YXH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 69 mOhms