65780-014LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
65780-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 40.0µin (1.02µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Receptacle
Contact Material Brass
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Shape Square
Series Dubox™
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)