65E2C38.0
Littelfuse Inc.
Product No:
65E2C38.0
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 65A 38KVAC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Current Rating (Amps) 65A
Approval Agency -
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 20kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 30.875" L x 3.000" W x 6.380" H (784.23mm x 76.20mm x 162.05mm)