Home / LED Indication - Discrete / 67-21/LK2C-B45564C6CB2/2T
minImg
67-21/LK2C-B45564C6CB2/2T
Everlight Electronics Co Ltd
Product No:
67-21/LK2C-B45564C6CB2/2T
Package:
2-PLCC
Description:
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 4500K ~ 5650K
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 120°
Color White, Cool
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 2400mcd
Height (Max) 2.10mm
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series -
Package / Case 2-PLCC
Mfr Everlight Electronics Co Ltd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.25V
Features -
Lens Color Yellow
Wavelength - Peak -
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia