685MHBS45K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
685MHBS45K2H
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 800VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.6 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.8 µF