70F471AF-RC
Bourns Inc.
Product No:
70F471AF-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 470MH 30MA 704 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 kHz
Q @ Freq 55 @ 25kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 30 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.610" Dia x 0.880" L (15.49mm x 22.35mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 704Ohm Max
Inductance 470 mH
Series 70F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 54kHz
Mfr Bourns Inc.
Package Bulk
Material - Core Ferrite
Base Product Number 70F