71922-014LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71922-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.339" (8.61mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)