72PMR200LFTB
TT Electronics/BI
Product No:
72PMR200LFTB
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Product Status Active
Resistance 200 Ohms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W