7486R10KL.3
TT Electronics/BI
Product No:
7486R10KL.3
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±5%
Built in Switch None
Number of Turns 5
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Mounting Type Panel Mount
Rotation 1800°
Product Status Active
Power (Watts) 1.5W
Series 7480
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Wirewound
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.20mm)