74F251ASJ
onsemi
Product No:
74F251ASJ
Manufacturer:
onsemi
Package:
16-SOP
Description:
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16SOP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Independent Circuits 1
Circuit 1 x 8:1
Mounting Type Surface Mount
Voltage Supply Source Single Supply
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOP
Series 74F
Type Multiplexer
Package / Case 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Package Tube
Current - Output High, Low 3mA, 24mA