74V1T126CTR
STMicroelectronics
Product No:
74V1T126CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SOT-323-5
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V SOT323-5
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 1
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-323-5
Series 74V
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr STMicroelectronics
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 8mA, 8mA