77311-411-36LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77311-411-36LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)