77315-428-14LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77315-428-14LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.094" (2.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header, Breakaway
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Thermoplastic
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)