78PR100KLF
TT Electronics/BI
Product No:
78PR100KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
TRIMMER 100K OHM 1W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 22
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)
Product Status Active
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 1W