Home / Crystals / 7A-40.000MAHE-T
minImg
7A-40.000MAHE-T
TXC CORPORATION
Product No:
7A-40.000MAHE-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
User Guide
Load Capacitance 12pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.053" (1.35mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Ratings -
Series 7A
Type MHz Crystal
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr TXC CORPORATION
Operating Mode Fundamental
Frequency 40 MHz