Home / Oscillators / 7L-16.368MCS-T
minImg
7L-16.368MCS-T
TXC CORPORATION
Product No:
7L-16.368MCS-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Description:
XTAL OSC VCTCXO 16.3680MHZ SNWV
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±2ppm
Current - Supply (Max) 2mA
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series 7L
Function -
Type TCXO
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 2.5V
Output Clipped Sine Wave
Mfr TXC CORPORATION
Base Resonator Crystal
Frequency 16.368 MHz