800A4R7BT250XT4K
American Technical Ceramics
Product No:
800A4R7BT250XT4K
Description:
CAP CER 4.7PF 250V C0G/NP0 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 800A
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 4.7 pF