80MXC1500MEFC25X25
Rubycon
Product No:
80MXC1500MEFC25X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.59 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series MXC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.8285 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1500 µF