93R1A-R22-A10L
Bourns Inc.
Product No:
93R1A-R22-A10L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M10 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Number of Turns 1
Actuator Length 0.866" (22.00mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Power (Watts) 2W
Series 93
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Cermet
Size - Body Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)