98426-S10-05-165LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98426-S10-05-165LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR 10POS 0.079" STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Black and Cream
Length - Post (Mating) 0.157" (4.000mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 15.0µin (0.38µm)
Length - Overall Pin 0.831" (21.100mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold, GXT™
Series Minitek® 2.00mm
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Length - Stack Height 0.484" (12.300mm)
Package Box
Length - Tail 0.181" (4.600mm)