A/100-2W-S-PB
Automation Components, Inc.
Product No:
A/100-2W-S-PB
Description:
100 Ohm (Two Wires) RTD, Strap O
User Guide
Operating Temperature -
Resistance Tolerance ±0.06%
Termination -
RTD Material Platinum (Pt)
Temperature Coefficient ±3850ppm/°C
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Package Tape & Box (TB)
Current 5 mA