A-DF15-GK-3U1-TP1
Assmann WSW Components
Product No:
A-DF15-GK-3U1-TP1
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing -
Mfr Assmann WSW Components
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C