Home / Pressure Sensors, Transducers / A/DLP-020-W-B-D-B-0-A-0P-S
minImg
A/DLP-020-W-B-D-B-0-A-0P-S
Automation Components, Inc.
Product No:
A/DLP-020-W-B-D-B-0-A-0P-S
Package:
Module
Batch:
Datasheet:
Description:
SENSOR 0.72PSID .02A MODULE
User Guide
Operating Pressure 0.72PSI (4.98kPa)
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Applications Industrial Automation
Termination Style -
Output Type Analog Current
Port Size -
Port Style No Port
Product Status Active
Pressure Type Differential
Supplier Device Package Module
Series -
Accuracy ±0.25%
Package / Case Module
Voltage - Supply 24VAC, 16 ~ 36VDC
Output 4 ~ 20 mA