A/RH2-100KS-O
Automation Components, Inc.
Product No:
A/RH2-100KS-O
Package:
Module
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Output Type Analog Current, Analog Voltage
Response Time 20 s
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package Module
Series -
Accuracy ±2% RH
Sensitivity -
Package / Case Module
Sensor Type Humidity
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA