A/RH2-1K-NI-SP-010
Automation Components, Inc.
Product No:
A/RH2-1K-NI-SP-010
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Output Type Analog Voltage
Response Time 20 s
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series -
Accuracy ±2% RH
Sensor Type Humidity, Temperature
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 18 ~ 40VDC
Output 0V ~ 10V