A/SCTA2-200
Automation Components, Inc.
Product No:
A/SCTA2-200
Description:
Analog Current Sensor, 4-20mA, D
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 40°C
Polarization Unidirectional
Response Time 600ms
For Measuring AC
Current - Supply (Max) -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Current - Sensing 100A, 200A, 250A (Selectable)
Series -
Accuracy ±1%
Sensitivity -
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Current Sensor
Linearity -
Voltage - Supply 8.5V ~ 30V
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Mfr Automation Components, Inc.
Frequency 40Hz ~ 1kHz