A/SCTV2-50
Automation Components, Inc.
Product No:
A/SCTV2-50
Description:
Analog Current Sensor, 0-10 VDC,
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 40°C
Polarization Unidirectional
Response Time 300ms
For Measuring AC
Current - Supply (Max) -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Current - Sensing 10A, 20A, 50A (Selectable)
Series -
Accuracy ±1%
Sensitivity -
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Current Sensor
Linearity -
Voltage - Supply 600VAC
Output Ratiometric, 0V ~ 10V
Mfr Automation Components, Inc.
Frequency 50Hz ~ 600Hz