A-TB762-OQ06CV
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB762-OQ06CV
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM
User Guide
Insulation Height -
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Header Orientation Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Screw Size -
Current - UL 10 A
Mfr Assmann WSW Components
Plug Wire Entry -
Contact Material -
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -
Positions Per Level 6
Number of Positions 6
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color -
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series -
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch 0.300" (7.62mm)