A/TTM100-SP-1
Automation Components, Inc.
Product No:
A/TTM100-SP-1
Description:
Transmitter w/ 100 Ohm RTD (NIST
User Guide
Sensing Temperature - Local 1.5°C ~ 71°C
Operating Temperature 1.5°C ~ 71°C
Test Condition 260°C
Output Type Analog Voltage
Product Status Active
Supplier Device Package -
Accuracy - Highest (Lowest) ±0.2%
Sensor Type Analog, Local
Voltage - Supply 8.5V ~ 32V