A/WPR2-100-40
Automation Components, Inc.
Product No:
A/WPR2-100-40
Description:
SENSOR 100.00PSID 1/4"NPT .02A
User Guide
Operating Pressure 100.00PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Cable with Connector
Output Type Analog Current, Analog Voltage
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Differential
Supplier Device Package -
Series -
Accuracy ±1%
Package / Case Module
Voltage - Supply 24VAC, 16 ~ 36VDC
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA