A31ACQ24VDC1D
CIT Relay and Switch
Product No:
A31ACQ24VDC1D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 60 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 75 mA
Coil Resistance 320 Ohms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 2.4 VDC
Product Status Active
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A3
Operate Time 7 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC