A3D-62DA-2DSE
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A3D-62DA-2DSE
Description:
CONN RCPT 62POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.165" (4.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Receptacle
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Telecommunications
Number of Positions 62
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape Square
Series A3
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.1mm, 6mm