A3E-50PA-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A3E-50PA-2DSA
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.310" (7.87mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 12V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Header
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features Keying Slot
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Shape Square
Series A3E
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)