A41-80-28A33
Pulse Electronics
Product No:
A41-80-28A33
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Solder, Quick Connect
Secondary Winding(s) Dual
Voltage - Isolation -
Voltage - Primary 115V, 230V
Height - Seated (Max) 60.32mm
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 63.50mm L x 77.47mm W
Product Status Active
Weight 2.8 lbs (1.3 kg)
Current - Output (Max) Parallel 5.6A, Series 2.8A
Primary Winding(s) Dual
Series International High Power
Type Laminated Core
Power - Max 80VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 14V, Series 28V